• סניפים
  • צרו קשר
  • בימי הלחימה זמני אספקת המשלוחים יהיו ארוכים מהרגיל, אנחנו עושים את המירב לזרז את השילוח מול חברות השילוח השונות
להזמנות וייעוץ אישי: 1-599-500-590
יוני תדמור וחיים קנפו
זמן קריאה: 6 דק׳

מתאמנים רבים אינם מבינים לעומק, מהו המושג: "אימון כוח יעיל".
לעתים חושבים שריבוי תרגילים ו/או ריבוי סטים לכל שריר, יגרמו לגדילה מהירה יותר שלו. 
יש כאלה שממש "רצים" בין המכשירים על מנת להספיק כמה שיותר בזמן שנותר להם לאימון
אחרים "לוקחים את הזמן" ומסיימים את האימון לאחר שעתיים.

מה נכון לעשות?  כיצד אנחנו גורמים לשריר להיבנות בצורה הטובה ביותר?
ומה זה אומר בכלל "אימון כוח יעיל"?

 


הנה שישה טיפים שריכזנו עבורכם, במטרה אחת בלבד:
להגביר את תהליך גדילת מסת השריר באמצעות אימון יעיל יותר

אך לפני שנדון באימון עצמו, זכרו היטב!
לתזונה ולמנוחה יש חשיבות גדולה מאוד בתהליך גדילת רקמת השריר ובהשתפרות שלכם לאורך זמן.  ללא תזונה תומכת וללא מנוחה מספקת, גם האימון היעיל ביותר לא יעזור לכם. 
תמיד תישארו מאחור על אף שאתם "קורעים את התחת" (סליחה על הביטוי) באימונים שלכם.


1) בנו תכנית אימונים מסודרת עם רישום מדויק

רבים מהמתאמנים ״זוכרים״ מה הם צריכים לעשות באימון, או שקיבלו הנחיה כמו "תעבור בין המכשירים ודבר איתי בעוד שבועיים".  לא עוד.
בכדי ליעל את אימון הכוח, מומלץ לנהל רישום אחר סדר התרגילים, המשקלים בהם השתמשת, תאריכים, וכל דבר שיכול לתת מעקב אופטימאלי.  למה?  כדי שלא תמצא עצמך דוחף את אותו המשקל כבר חודשיים מבלי להתקדם.  אם אינך מצליח להתקדם במשקלי העבודה, בדוק את התזונה והמנוחה שלך.  אבל לפחות "תהיה מודע" לכך שאתה לא מתקדם במשקלי העבודה.


2) הגיעו "מפוקסים" לאימון

אנשים רואים את חדר הכושר כמקום בילוי, מבזבזים זמן בדיבורים ושוכחים מהאימון. מומלץ להתנתק מהסביבה ולהיות ממוקדים באימון.  אימון טוב נמשך כשעה ולעתים אף פחות.  אם אתה מוצא עצמך מבלה בחדר הכושר יותר משעה ורבע, משהו לא תקין. 
יש כאלה שיעדיפו להתאמן עם חבר, ששומר עליהם בזמן האימון.  שימו לב שאתם לא גולשים לשיחות מיותרות אלא מתרכזים בלדחוף אחד את השני קדימה באימון. 
ישנן טכניקות כיצד להגיע מפוקס לאימון, והן לרוב מתחילות כמה שעות לפניו.
הקפדה על שגרת תזונה מסוימת טרם האימון (למשל ארוחה קבועה לפני האימון), שימוש בתוספים מגבירי עירנות (למשל קפאין), אפילו בחירת נתיב הליכה/נסיעה קבוע מהבית או שמיעה של רצועת שירים קבועה בדרך אל חדר הכושר, חימום קבוע טרם האימון, כל אלה יכולים "להכין מנטלית" את הגוף לקראת האימון. 


3) טכניקה, טכניקה ועוד טכניקה

לצערנו, יש מאמנים ומדריכים במכון שלא אכפת להם באמת מהמתאמנים, כך שנוצר מצב בו אתם מבצעים תרגילים בצורה לא נכונה ואף אחד לא מעיר לכם. 
במקרה הטוב, אתם לא מפיקים את המיטב מכל תרגיל ובמקרה הגרוע - עלולים להיפצע.
לכן מומלץ להיוועץ עם איש מקצוע רציני ואכפתי ותמיד לדעת מהו התרגיל המדויק אותו תצטרכו לבצע ומהי הטכניקה הנכונה ביותר.
אם אינכם בטוחים – תשאלו!  זאת לא בושה! 

 


4) גיוון בשיטות האימון

שינוי מספר החזרות בכל סט, שינוי מהירות העבודה (דחיפה/החזרה), שינוי בזמן המנוחה בין הסטים, לכולם השפעה על גדילת השריר.  על כן, מומלץ לגוון בין השיטות.  יש כאלה שיעדיפו בכל אימון לבצע שיטת עבודה שונה, יש כאלה שיחליפו בכל שבוע ויש כאלה שמעדיפים לדבוק בשיטת האימון לפרק זמן ארוך יותר.  בכל מקרה, לאחר חודש וחצי מומלץ לשנות ולגוון, להחליף שיטת אימון ו"להנות" מתגובה טובה מחדש של הגוף לאימון. 


5) שימוש בטכניקות אימון מיוחדות

סופר-סט?  דרופסט? טיים-אאוט סט? נשמע לכם סינית?  תתחילו להתעדכן...
במרוצת הזמן בחדר הכושר, אתה מגיע למצב בו כל תרגיל ומכשיר כבר מוכר לך מכל זווית אפשרית.  זה הזמן להוסיף "טכניקות אימון מיוחדות".
סופר סט – ביצוע שני סטים ברצף ללא הפסקה.  ניתן לבחור שני תרגילים לשני שרירים, או שני תרגילים לאותו השריר. 
דרופ-סט – ביצוע הסט תוך הגעה ל"כישלון" (מצב בו לא תוכל לבצע את החזרה האחרונה בסט), הפחתת משקל העבודה (20%-30% הפחתה) והמשך עבודה, ללא מנוחה.
טיים-אאוט סט – הגעה לכישלון בסט, מנוחה של כמה שניות (לרוב 5-15 שניות) והמשך עבודה עם אותו משקל עבודה עד הגעה לכישלון שוב (לרוב 2-4 חזרות נוספות).
אימון מחזורי – עבודה ב"תחנות".  ביצוע 5-7 תרגילים שונים לשרירים שונים בגוף, ללא הפסקה ביניהם.  מנוחה של 1-2 דקות וביצוע סבב נוסף של המכשירים ברצף ללא מנוחה.  לרוב נעשה 3-5 סבבים שכאלה.  
חזרות שליליות – זהירות! מתאים למתקדמים בלבד!  דחיפה/משיכה של משקל גבוה מאוד בעזרה של המאמן/חבר, והחזרת המשקל בעצמכם ללא עזרה.  כלומר בכיווץ הקונצנטרי (כיווץ סיבי השריר) אתם נעזרים במישהו, אך את הכיווץ האקסצנטרי (תוך התארכות סיבי השריר) מבצעים לבדכם.  לגוף האדם יכולת להרים 110%-130% מהמשקל המקסימלי בזמן כיווץ אקסצנטרי לעומת קונצנטרי.   


6) אל תוותרו לעצמכם - מתי לאחרונה הגעתם באמת ל"כישלון" באימון?
  

"כישלון" בסט הוא מאוד חשוב להתקדמות.  
המטרה היא ליצור גירוי מקסימלי לשריר עד לרמה שבה לא ניתן לבצע חזרה אחת נוספת בטכניקה נכונה.
במהלך הסט לאחר מס' חזרות הרגשת כאב בשריר – מעולה, זה הזמן לתת את האקסטרה מאמץ כדי ליצור גירוי מקסימלי לשריר – מה שיוביל בסופו של דבר לשיפור במסת השריר ובכוח.
רוב המתאמנים יפסיקו את הסט כי השריר כואב ולא בגלל שהוא לא יכולים יותר – זה הרבה בראש – לעבור את המחסום המנטלי יעשה את ההבדל בין אימון טוב לאימון מעולה ויעיל. 
נסו באימון הבא שלכם לבצע את הדבר הבא – (ניתן לבצע זאת בכל תרגיל)
דוגמא – כפיפת מרפקים כנגד משקוליות יד בישיבה 
לבצע כפיפה עם משקל עבודה – להגיע לרמה שכואב שריר, להמשיך עוד מס' חזרות עד שמרגישים ממש את קצה גבול היכולת (כלומר שלא ניתן להרים את המשקולת חזרה נוספת בטכניקה נכונה) , להפסיק את הסט ולהניח את המשקולות ולנוח 5 – 7 שניות, לאחר מכן להמשיך שוב מס' חזרות מקסימלי – לנוח 7 – 5 שניות ואז שוב לבצע מקסימום חזרות – בצורה זו ניתן להקל מעט על הכאב ועדיין לסחוט יותר מהשריר – הנאה מובטחת 


חיים קנפו – יועץ לתזונת ספורט ומאמן אישי.  יועץ תזונה ברשת ISRAELBODY
יוני תדמור – יועץ לתזונת ספורט ומאמן אישי.  יועץ תזונה ברשת ISRAELBODY* חשוב לציין כי כל אדם הנו אינדיבידואל ושונה ממשנהו , מבנה גופו של המתאמן, מצבו הנוכחי, רמת היכולת האישית, סוג הפעילות, אחוז השומן ונתונים אישיים רבים אחרים הנם בגדר חובה להתאמת תפריט תזונה מאוזן ותוכנית אימונים אישית לקבלת תוצאות מרביות ובטוחות.
על כן, מאמר זה אינו מחליף ייעוץ אישי עם איש מקצוע ויש להתאים את המידע באופן פרטני, אישי ומבוקר.
ישראלבודי- Israelbody.org   מספקת ייעוץ לתזונת ספורט והרכבת תוכניות אימונים אישיות ומקצועיות ע"י אנשי המקצוע המובילים בישראל הפועלים בשיטת ישראלבודי משנת 2001.

רוצים לשמוע עוד על תוכנית התזונה והאימונים עם צוות המומחים שלנו? השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם לשיחה ראשונית ללא עלות !